En iyi fiyat – kalite oranına sahip olan ankastre ürün (davlumbaz ve aspiratör) markası hangisidir? Mekappa ankastre ürünlerin kalitesi nasıldır?

En iyi fiyat – kalite oranına sahip olan ankastre ürün (davlumbaz ve aspiratör) markası hangisidir? Mekappa ankastre ürünlerin kalitesi nasıldır?

                Ankastre ürün seçimi gerçekten çok önemli ev dekorasyonunuz için ve bir o kadar da zor bir süreç. Onlarca marka ve bu markalarda da onlarca model var, insanın kafası karışıyor da karışıyor. Hadi ucuz bir şey olsa neyse, bir dünya da para veriyorsunuz; üstüne üstlük bir de sürekli kullandığınız ve tüm mutfak hayatınızı etkileyebilecek bir ürün alıyorsunuz.
                Neyse önemini anlattım sanırım yeterince, bildiğiniz konuların üzerinde tekrar tekrar durmaya gerek yok. Durum şudur : Franke, Bosch, Siemens gibi ürünleri alabilirsiniz ve bir dünya para verirsiniz. Ya da daha az bilindik markaları daha uygun fiyata alırsınız ve kalite riskini de bununla birlikte alırsınız. Zaten bu yüzden fiyat-kalite oranından bahsediyorum ben, ankastrelerdeki kararı kesin buna göre vermeniz gerekiyor. Yoksa paranız bolsa zaten yazıyı okumanıza da gerek yok.
                Fırın ve ocak ‘tan şimdi çok bahsetmeyeceğim çünkü yazıyı çok uzatmak istemiyorum. Ayrıca davlumbaz ve aspiratör kısmını daha detaylı biliyorum. Onlarla ilgili sadece şu bilgiyi verebilirim, zaten Türkiye’de 2 fabrika var fırın ve ocak yapan, tüm markalara bunlar yapıyorlar zaten ürünleri. O yüzden tüm bilindik ve bilinmedik markalarda fırın ve ocak kalitesi 3 aşağı 5 yukarı aynı. Asıl farkı yaratan da o yüzden davlumbazlar bence.
                Bence en iyi fiyat-kalite dengesine sahip olan marka Mekappa. En azından davlumbaz ve aspiratörler için kesinlikle Mekappa ‘yı tavsiye ederim. Niye diyeceksiniz, anlatayım :
1)      Davlumbazlarda en önemli olan şey nedir? Tabi ki motorları. Motor konusunda en iyi olan ülke hangisidir? Tabi ki İtalyaMekappa’nın tüm davlumbaz ve aspiratörlerinin motorları İtalya’dan geliyor.Yabancı hayranı tabi ki değiliz fakat sırf bu gerçek bile Mekappa ‘nın ürünlerini almak için yeterli. Maalesef belli teknolojileri geliştirmek kolay olmuyor ve sırf ucuza ürünü yapmak için her şeyi yapan belli fabrikaları gördükçe tabi ki Mekappa ‘nın kullandığı motorlara güveniyorum.
2)      Türkiye’de Davlumbaz yapan en eski firma hangisi? Evet şaşıracaksınız ama o da Mekappa. Yani bu işi başından beri olması gerektiği gibi yapan ilk fabrika ve o yüzden de şu anda en kaliteli ürünleri en iyi işçilikle üretebiliyorlar.
3)      Kullandığı tüm diğer parçalarda da en üst kaliteyi seçiyor her zaman. Bunun ilk örneği kullandığı tüm kablolar. Hepsi silikonlu ve yanmaz(ateşe tutsanız dahi eriyor, alev almıyor) malzemeden oluşuyor. Piyasadaki en kaliteli kabloları kullanıyor.
4)      Bu kaliteli malzemelerin diğer örneği de kullandığı switch ‘ler. Piyasadaki firmalar 2-3 USD lık switchleri kullanırken, Mekappa ‘nın ürünlerinde 7 USD lık switchlerden kullanılıyor ve bu da uzun süreli kullanılmasını sağlıyor Mekappa’nın davlumbaz ve aspiratörlerinin.  Diğer markaların ürünlerinde ise ucuz switchler kısa sürede bozuluyor ve değiştirsinler diye servis peşinde koşturup duruyorsunuz.
5)      Mekappa ürünlerinin hepsinde motorun çevresinde yanmaz plastik kullanıyor. Yani bu plastiklere çakmağı tutsanız dahi alev almazlar, sadece erirler. Güvenlik açısından çok önemli bir konu bu ve çoğu üretici bunu dikkate dahi almıyor.
6)      Mekappa ürünlerinin hepsinde 1. Kalite paslanmaz çelik kullanmaktadır.304 kalite bu paslanmaz kısımlar sayesinde ürünler uzun süre paslanmadan ilk günkü görünümünü korur. Fakat piyasadaki ucuz ürünlerde 201 kalite paslanmaz malzeme kullanılır ve bir süre sonra üzerlerinde lekeler oluşmaya başlar.
7)      Mekappa ürünlerinin motorlarında bulunan özel sistem sayesindegürültü seviyesi minimumda tutuluyor.
8)      En eski davlumbaz üreticisi oldukları için davlumbaz ve aspiratörlerindekiişçilikleri gerçekten çok temiz ve iyidir. Çok zor modellerde dahi kaynak yerleri hiçbir şekilde görülmemektedir. Diğer ucuz markalarda ise birçok hata görebilirsiniz. O kadar para verip de kötü işçilik almak gerçekten hiç mantıklı değil.
9)      Tabi ki davlumbazların model ve çekim gücü konusu var ki satın alma kararında çok önemli rol oynar. Mekappa sürekli yeni modeller çıkarmaktadır ve çekim güçleri de GERÇEK 600 metreküp ve 1.000 metreküptür. Diğer firmalar ise 500 m3 derken, maximum 300 m3 çekiş gücüyle çalışır. Bu çekiş gücüyle ilgili de bir video hazırlayıp göstereceğim yakında, ama olanlardan bir tanesini youtube ‘dan araştırırsanız 600 m3 lük ürünün dahi suntayı çekebildiğini görürsünüz. Bence şaka gibi. Buldum bu arada aşağıda seyredebilirsiniz o videoyu. Düşünün bir de bunun 1.000 m3 olanlarını.
10)   Son olarak servis konusuna geleyim. Bilinmedik markalardan almanın en büyük riski servislerinin olmaması ve yaşanan sorunlarla kimsenin ilgilenmemesi. Mekappa ‘nın en önemli farkı işte burada devreye giriyor, fiyatı ucuz ürünlere çok yakın ama servis kalitesi onlardan kat be kat fazla. Türkiye’nin neresinde olursanız olun maximum 3 gün içerisinde montajınızı gerçekleştiriyor.
Sonuç kısmını en can alıcı kısımla kapatayım : FİYAT. Üstteki tüm özelliklerine karşılık benzer kalitede olan ama çok büyük isimleri olan markaların YARI FİYATINA hatta daha da ucuz fiyatına Mekappa davlumbaz ve aspiratörlerine sahip olabilirsiniz.
Kararınızı tabi ki siz vereceksiniz, dediğim gibi ocak ve fırınlarda üç aşağı beş yukarı hepsi benzer kalitede. Aldığınız model onlarda önemli oluyor; program sayısı, alt üst ısıtma vs vs değiştiriyor kullanım kolaylığını. Fakat davlumbazve aspiratör seçiminde MARKA önemli, çünkü modeller arasında kalite çok az değişiyor, çekim gücüne ve görüntü güzelliğine karar vermeniz yetiyor. Bu yüzden zaten bu yazıyı yazdım, sizin ankastre seçiminizi kolaylaştırsın diye.Önce markaya karar verin, sonra seçimi yapmak çok daha kolaylaşır.
 Eğer sadece davlumbaz veya aspiratör alacaksanız kesinlikle MEKAPPA tek seçimdir. Fiyat olarak bilinmedik markalar kategorisine yakınken Kalite olarak kesinlikle 1. Sınıf bilindik ürünler kategorisinde hatta bazı çok bilindik markaların çok daha üstündedir. Marka bilinirliği önemlidir fakat vereceğiniz fazla para da karşılığını almalı, sırf iyi marka diye bir ürüne 2 katı para vermemeli kimse.
Eğer ankastre üçlü set bakıyorsanız, seçim size kalmış biraz da. Uygun fiyatlı bilinmedik markaların %90 ı aynı kalitede fırın ve ocak satıyor. Ama sadece Mekappa en iyi kalite davlumbazı kullanıyor, diğerleri ise uygun fiyatlı davlumbazı kim yapıyorsa ona yaptırıyor ürünlerini, çünkü Mekappa davlumbazlarının maliyeti fazla ve bu sebeple de diğer markalar davlumbazlarını Mekappa’ya yaptırmıyorlar. Sadece fiyata odaklanan bu markaları alacağınıza ya gerçekten bilindik iyi markaları alın ya da yine Mekappa ‘yı alın.
Neyse yine çok uzattım, ama detaylarıyla anlatıyorum ki sonra kimsenin aklında soru işareti kalmasın. Aklınıza gelen başka bir şey olursa mesaj atabilirsiniz ya da yorum kısmına yazabilirsiniz. Aşağıda ben bazı davlumbazve aspiratörlerinin resimlerini ekliyorum, fikriniz olsun modellerle ilgili. Güzel mutfaklar, kullanışlı ve kaliteli ankastreler ve en önemlisi kolay seçimler dilerim size..
Öner TÜRKSEVER

 
Reklamlar

Hakkında HIRDAVAT FIRSATI
Azim Hırdavat firması olarak, 1974 yılından beri hırdavat sektöründe hizmet vermekteyiz ve Kale Kilit Firmasının 35 yıllık, Doğanlar Kapı Kolları firmasının ise 30 yıllık bayisiyiz. Şu anda da www.hirdavatfirsati.com sitemizde müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Bu blog sayesinde de hırdavat sektöründe yıllardır edindiğimiz tecrübeleri kullanıcılara iletmeyi ve onları olabildiğince bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: