Mutfaklarda kalkan kapak mekanizmalarında (kapaklarda) en iyi sistem hangisidir? Yeni tip Marelli duraklı gazlı piston..

MUTFAKLARDA KALKAN KAPAK MEKANİZMALARINDA (KAPAKLARDA) EN İYİ SİSTEM HANGİSİDİR? YENİ TİP MARELLİ DURAKLI GAZLI PİSTON..            

                Merhabalar, yazı yazmayalı gerçekten bayağı oldu, işler o kadar iyi maşallah yani, vakit bulamıyorum. 🙂 O yüzden artık eskisi gibi uzun yazılar yazamayacağım için hemen konuya gireyim. Kalkan kapaklar konusunda aslındadetaylı bir yazı yazmıştım, bu yazı biraz ek gibi olacak çünkü yeni ve çok uygun bir ürünle alakalı.
                Marelli gazlı piston’ları kiminiz biliyordur muhakkak, piyasadaki gazlı pistonların 2 katı fiyata satılıyor. Tabi boşuna pahalı satılmıyor, içinde plastik yerine prinç parçalar kullanıldığı için diğer gazlı pistonların aksine uzun süre kullanılabiliyor bozulmadan; bir de üzerine diğerleri gazla çalışırken marelli gazlı pistonlar yağ ile çalıştığı için kapak yukarı kalkarken yavaş yavaş açılıyor ve diğer pistonlar gibi kapağın menteşesini zorlamıyor ve kapağı yerinden çıkarmıyor zamanla.

                                                                   
                Neyse klasik Marelli gazlı pistonların YENİ bir modeli daha geldi Türkiye’ye; bu ürün gerçekten de piyasada olan sorunların çoğunu çözdü hem de çok ekonomik bir şekilde. Sorunlar neydi?
 
1)      Gazlı pistonlar sadece en yukarıda duruyor ve maalesef genelde kısa boylu olan Türk insanımız zaten yukarıda olan bu kapağı kaparken zorlanıyordu. Halbuki arada dursa, içinden gerekeni alacak ve hemen kapatabilecekti.
2)      Marelli gazlı pistonlar haricindekiler (tabi ucuz oldukları için piyasanın %90 ı ucuz ürünleri kullanıyor) gazla çalıştığı için kapağı yukarı doğru hızla açıyor ve bu da yukarıda bahsettiğim gibi kapağın menteşelerini zorladığı için zamanla menteşenin yuvasından çıkmasına sebep oluyordu.
3)      Tabi gazlı piston tek çözüm değildi, bazı mobilyacılar da lale makasdenilen ürünü kullanıyorlardı. 1 numarada yazdığım sorunun çözümünü bu ürünle bulmaya çalışıyorlardı, çünkü lale makas istediğiniz yerde durabiliyordu. Fakat bu ürünün de çok sorunlu olduğu zamanla anlaşıldı.İçi mekanik olduğu için aça kapaya bozuluyordu ve en iyi markayı dahi kullansanız bir süre sonra kendini salıyor, kapak havada hiç durmuyor pat diye aşağı düşüyordu. (Bir çoğunuz evinde muhtemelen bu ürün hale çalışmıyor vaziyette duruyordur. Bir ara çok moda olduğu için herkes bunu kullanıyordu. Maalesef şimdi hiçbiri çalışmıyor.)
4)      Bunların yanı sıra kapaklar pat küt çarpıyordu ve yavaşça kapanmıyordu.
5)      Bu 4 soruna da çözüm bulan ürünler var aslına bakarsanız, ama bir o kadar da pahalı. Açıkçası bir kapak için o kadar para harcamak çok mantıklı değil.
Evet sorunları gördük, gelelim fasulyenin aman pardon Marelli duraklı gazlı pistonun faydalarına : (yine aynı sırayla gidiyorum)
1)      Marelli duraklı gazlı piston her aşamada duruyor. Yani artık kapakları en yukarı kadar kaldırmanıza gerek yok, kapağı istediğiniz yere kadar açarsınız alacağınız alırsınız ve kaparsınız.
2)      Tabi ki gazla yukarı kadar kalkmadığı için menteşeleri zorlama gibi bir sorunu hiçbir şekilde olmuyor.
3)      Lale makasla aynı işlevi görüyor, fakat içinde mekanik bir parça olmadığı ve Marelli kalitesiyle satıldığı için lale makas ‘ın sebep olduğu sorunlar yaşanmıyor.
4)      Bu ürün Marelli pistonlu menteşe ile kullanıldığı zaman kapağın hızla kapanmasını da önlüyor. Kapak son noktada yavaş yavaş kapanıyor.  Diğer ürünlerde bunu kullanamaz mıyız derseniz, bunun gibi etkili olmuyor ve o ürünlerin çalışmasını aksatıyor. Benim tavsiyem kesinlikle 1 adet bile olsa Marelli pistonlu menteşe ile duraklı gazlı pistonu kullanmanız. Süper çalışıyor, aşağıda videosunu da bulabilirsiniz.

 

5)      Son olarak bu 4 sorunu da çözmesinin yanı sıra bunları benzer ürünlerin yarı fiyatına hatta bazı ürünlerin 5 ‘te bir fiyatına çözüyor.

Yalnız aklınızda bulunsun şu anda ürünün sadece 100N ‘u var, bu da demektir ki eğer kapağınız 4-5 kg civarındaysa bu ürünü kullanabilirsiniz. Yani eğer küçük bir kapağınız varsa biraz daha beklemeniz gerekiyor. Haziran ayına kadar ürünün diğer ağırlıklar için olanları da gelecek. Şimdiden ürünleri ayırtın bence, çünkü piyasada fazla bulunmuyor. 

                                                      

                                          

Aşağıdaki videoda ürünün Marelli pistonlu menteşe ile birlikte nasıl çalıştığını görebilirsiniz. Artık işi ilerlettim size video da gösteriyorum gördüğünüz gibi.  🙂 (bu arada kapağın altındaki hidrolik kapı yayı ne işe yarıyor diye düşünmeyin, kapak hafif kaldı biraz, ağırlığını 4-5 kg a çıkarmak için onu bağladık altına. Yani yavaş kapanması o yüzden değil. 🙂
Umarım yine yazacak vakit bulurum yakında da görüşürüz,
Öner TÜRKSEVER
Reklamlar

Hakkında HIRDAVAT FIRSATI
Azim Hırdavat firması olarak, 1974 yılından beri hırdavat sektöründe hizmet vermekteyiz ve Kale Kilit Firmasının 35 yıllık, Doğanlar Kapı Kolları firmasının ise 30 yıllık bayisiyiz. Şu anda da www.hirdavatfirsati.com sitemizde müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Bu blog sayesinde de hırdavat sektöründe yıllardır edindiğimiz tecrübeleri kullanıcılara iletmeyi ve onları olabildiğince bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: