Mobilyalarınızda hangi kulpları seçmelisiniz ve hangi kulp modelleri şu anda moda?

            Mobilyalarınızda hangi kulpları seçmelisiniz ve hangi kulp modelleri şu anda moda?
 
 
           Kapı kolunda olduğu gibi mobilyalarınızdaki kulplarda da esas olan sizin zevkinizdir; fakat ben kısaca en çok tercih edilen kulp çeşitlerini ve tavsiyelerimi sıralayayım. En son seçimi yine siz yaparsınız.
 
 
Renk seçimine göre :
 
Günümüzde kullanılan kulp renkleri komple inox, parlak krom, nikel inox, alüminyum rengi, porselen renkler ve içinde ahşap renkleri bulunan kulplardır.
 
·         Komple inox kulplar : Mutfaklarda sade bir görünüm isteyenler kullanabilir. Davlumbazlar ve diğer ankastre ürünler genelde inox rengi olduğu için onlarla uyumlu bir görüntüsü olur.
       
·         Komple krom kulplar : Birçok tüketici komple krom rengi kulpları parıldadığı ve kendini gösterdiği için tercih ediyor. Bence de çok şık duruyorlar; fakat üzerlerinde parmak izi çok kalıyor ve parlak oldukları için hemen gösteriyorlar. Bunları alacak olanların bu zorluğunu göz önünde bulundurmasını tavsiye ederim. Bu sebeple parlak krom kulpları mutfaklardan ziyade banyolarda kullanmak daha iyidir. Banyolarınızda olan krom banyo aksesuarları ile de uyumlu olur.
     
·         Krom inox kulplar : Bu kulplarda genelde orta tarafları inox rengi, kenarları ise kromdur.  Elle tutulan yerleri inox olduğu için parmak izi göstermez, aynı zamanda kenarları krom rengi olduğu için de kapaklarda kendini gösterir. Ben genelde bu tip kulpları tavsiye ediyorum. Mutfaklarda, banyoda, portmantoda vs. hepsinde rahatlıkla kullanılabilir.
      
·         Alüminyum rengi kulplar : Bu kulplar da artık çok moda olmamasına rağmen, alüminyum kenarlık kullanılan kapaklarda kullanılabilir. Bu kenarlarla uyumlu bir görüntü sunar.
     
·         Ahşap renk bulunan kulplar : Bunlar da eskiden çok modaydı, fakat bence pek de güzel durmuyorlar. Bir kere içindeki plastikten yapılan renk ile kapakların rengi birebir tutmuyor; çünkü farklı malzemeler. Ama isteyenler tabi hala kullanabilirler.
 
     
 
 
96 mm den başlayan kulp boyları 32 mm aralıklarla artarak 600 mm e kadar uzamaktadır. Bu arada 96 mm i ölçmek için kulbun 2 deliği arasındaki ölçüsünü ölçmeniz gerekiyor. Yani bu uzunluklar kulbun toplam boyu değil, 2 deliği arasındaki ölçüsüdür.
Zaten eski kulplarınızı değiştirecekseniz fazla bir şansınız yok eski kulbunuzun delik yerini ölçeceksiniz ona göre aynısından sipariş vereceksiniz. Bu konuda www.hirdavatfirsati.com ‘dan alışveriş yaparsanız rahat edersiniz, çünkü kulplar delik ölçülerine göre sıralanmıştır ve ihtiyacınız olan modeli daha rahat seçebilirsiniz.
 
Bana hangisini tavsiye edersiniz diye soracak olursanız, artık kulp modellerinin büyüdüğünü o yüzden de kapağınıza uygun daha uzun boylu kulplardan almanızı tavsiye ederim. Ama tabi çok da büyük olursa kapağı boğabilir dikkatli olmak lazım. Bence 192 mm kulplar genelde dolaplar için uygun olur. Toplam boyu 20 cm gibi gelir, en düşük kapağınızın eni zaten 30-35 cm olur, onda da çok büyük durmaz. Ayrıca muhtemelen büyük dolaplarınız da olacaktır, onlarda da ufak durmaz. Eğer küçük kapaklarınız daha genişse
224 mm olanları da tavsiye edebilirim.
 
Bazı tüketiciler de küçük kapaklara küçük, büyük kapaklara büyük kulp modelinden kullanıyor. Açıkçası ben çok tavsiye etmiyorum bunu, artık öyle bir moda kalmadı. Tek model ve boyda kulplar aynı yerde çok daha şık duruyor. Eğer 1-2 tane ekstra büyük bir dolabınız varsa sadece o dolaplar için (o da diğerlerinden bariz büyük olsun) uzun kulp alabilirsiniz, tabi ki küçük kulplarla aynı modelde olmalı.
 
Lafı gelmişken bir de bu kulpları nasıl takmanız gerektiği ile ilgili ufak bir bilgi geçeyim. Bence kapaklara dik olarak, çekmecelere yatay olarak takın kulpları. Aslında hepsi yatay olduğu zaman da şık duruyor, fakat kapağı açmak açısından dik kullanım çok daha rahattır.
 
 
    
Tipine ve hammaddesine göre :
 
Tip derken o kadar çeşitli kulp modeli var ki hepsinden bahsetmem zaten mümkün değil. Her firma kendine göre bir model çıkarıyor ve zaten bir süre sonra diğerleri de onun taklidini yapıyor. J
 
Neyse, ben aklıma gelen birkaç modeli söyleyeyim siz kendinize göre seçiminizi yapın.
 
·         Taşlı kulplar : Bu kulplar gerçekten çok şık duruyorlar kapaklarda, eğer çok modern kapaklarınız yoksa ve daha şık mobilyalarınız varsa bu kulpları kullanabilirsiniz. Bana kalırsa mutfaklarda çok kullanışlı olmayabilirler, çünkü aralarına yağ ve kir kaçabilir. Sonucunda da temizlemesi zor olur. Fakat, salon mobilyalarında, yatak odası takımlarında, portmantolarda kullanmak için çok uygundur. Yalnız bu kulplarda dikkat etmeniz gereken en önemli şey kullanılan taşların kalitesidir, çoğu kulp üreticileri bu kulpları dandik taşlarla yapıyorlar. Doğanlar firmasının ürettiği kulplarda gerçek Swarovski taşlar kullanılmaktadır ve bu yüzden de parıl parıl parlamaktadırlar. Alacaksanız böyle bir taşlı kulp alın veya hiç almayın. Hem taşları kötü gözüküyor, hem de bir süre sonra taşları dökülmeye başlıyorlar. 
     
·         Porselen kulplar : Porselen kulplar daha klasik tipli kapaklarda kullanılır. Kendine özgü bir şıklığı vardır. Çok büyük boylarda kullanılmazlar, göreceli olarak ufak kapaklarda daha kullanışlı olabilirler.
 
·         Ahşaplı kulplar : Yukarıda bahsettim, bence almanıza hiç gerek yok ama siz bilirsiniz.
 
·         Boy kulplar : Boy kulpların en büyük avantajı 96 mm den 320 mm e kadar tüm boylarda seçeneklerinin olması ve her tür boyuttaki  kapağınıza uygun çeşidini bulabilmenizdir. Bunlarla ilgili sizi uyarmam gereken kısmı eğer ağırsa boy kulp hiç almayın, çünkü sanılanın aksine ağırlık kalitesini göstermez. Aksine demirden yapıldığını ve kısa süre sonra paslanabileceğini gösterir.  Bunların paslanmaz malzemeden yapılanları daha uzun ömürlüdür. Bir de alüminyumdan yapılanları vardır ve bunlar ucuz olacak diye iyice kötü malzeme kullanılmaktadır, aman uzak durun derim ben.
        
·         Noktalı kulplar : Uzak durmanız gereken diğer bir kulp çeşididir, çoğu mobilyacı geçmişte bunlardan kullandı ve şu an birçoğunuzun evinde kırık halde veya kırılmaya nazır bir şekilde duruyorlar. Evinizde varsa alın bir 96 mm kulp hepsini değiştirin geçin. Ne görüntüsüne değer ne de ikide bir kırığın yerine yenisini aradığınıza değer. Bunların yerine Serio 612-96 model kulbu tavsiye ederim, ben kullandım çok da şık duruyor. 96 mm kulplar arasında boyu da uzun, rengi de güzel, kalitesi de iyi. Kapaklarınızın tüm havasını değiştireceğini rahatlıkla söyleyebilirim.
      
·         PVC li kulplar : Bunlar da yeni çıktı. Işığın farklı yansımalarıyla parıl parıl parlıyorlar ve çok şık duruyorlar. Üstelik kırmızı-krom, siyah-krom, beyaz-krom , krom-krom gibi çeşitleriyle size değişik kombinasyon yapma fırsatını veriyorlar. Bazı tüketiciler, kırmızı beyaz kombinli mutfak kapakları yapıyorlar, kırmızı kapaklara beyazlı PVC li kulpları beyaz kapaklara da kırmızı PVC li kulpları takıyorlar. Bence iyi bir fikir olabilir.
        
·         Siyah çizgili alüminyum kulplar : Bu kulplar yeni çıktı. Fiyatları çok uygun ve ilginç bir şekilde şık duruyorlar. Değişik bir seçim olabilir.
       
·         Bundan sonrakiler artık inox rengi olan çok değişik modeller var. Ama hepsinden burada bahsetmeye kalkarsam ansiklopedi kıvamında olur bu yazı, bunun da ne size ne bana faydası olur. Diğer modeller için www.hirdavatfirsati.com online satış mağazasını gezebilirsiniz.
 
                 
Yazımı noktalamadan önce kulp markalarından kısaca bahsedeyim ve kapanışı yapayım. Çebi markalı kulplar son zamanlarda ön plana çıkıyor, modelleri ve satıcısı gerçekten fazla. Fakat, benim size önereceğim marka kesinlikle Doğanlar ‘dır. Kulp çeşitlerine yeni girdi ve diğerleri kadar model zenginliği olmayabilir; fakat kapı kollarında gösterdiği yüksek kalite çizgisini kulplarda da gösteriyor. Ayrıca fiyatları kalitesiyle orantılandığında ve diğer benzer kalitede ürün satan firmalara bakıldığında gerçekten çok uygun. Kalitesini anlamanız için 2 örnek vereyim, vidaların kulplara girdiği bölümleri pirinç malzemeden (asla bozulmaz) yapan tek firma, ayrıca gerçek Swarovski belgeli taşı kullanan birkaç firmadan biri (aslında başkası kullanıyor mu bilmiyorum, yanlış bilgilendirmemek için bu şekilde söyledim). Ama dediğim gibi yeni ürünler olduğu için her işyerinde bulamazsınız. www.hirdavatfirsati.com online satış mağazasında çok satılan modellerini inceleyebilirsiniz.
 
Kulplar gerçekten de mobilyaları gösteren en önemli unsur, maalesef herkes bu ürünlere gereken önemi vermiyor. Halbuki çok az bir fiyat farkıyla herkes mobilyalarını çok daha güzel gösterebilir. Benim size son olarak 2 tavsiyem olacak :
 
1)      Eski mobilyası olanlara : Hemen mobilyalarınızın başına gidin, kulplarınızın 2 delik arası ölçüsünü ölçün, www.hirdavatfirsati.com online satış sitesine girin , aynı ölçüdeki kulplardan sipariş verin ve mobilyalarınızı yepyeni bir görünüme kavuşturun. (Tabi eski kulplarınızın görüntüsünden memnun değlseniz.)
 
2)      Yeni mobilya yaptıracaklara : Ne kadar iyi bir mobilyacıya mobilya yaptırırsanız yaptırın size içeriden biri olarak çok işinize yarayacak bir tavsiye vereceğim. Mobilyacınıza kaç paralık kulp taktırdığını sorun, “kulpları ben alacağım sen bu parayı hesaptan düş” deyin. Çoğu mobilyacı gerçek verdiği fiyatı söylemez , utanır 1,00 tl lik kulp takıyorum demeye. Size en az 3,00 tl lik kulp takacağını söyler, ama aslında 1,00 tl lik bir kulp takarlar. Bu sayede az bir fiyat farkıyla hem zevkinize uyan bir kulp satın alabilirsiniz hem de normalde takılacak olan kötü kaliteli bir kulbun vereceği sıkıntılardan kurtulursunuz.  Bu tavsiyeyi veren zatı da kullandıkça iyi bir şekilde anarsınız… 😉
 
Öner TÜRKSEVER
 

Hakkında HIRDAVAT FIRSATI
Azim Hırdavat firması olarak, 1974 yılından beri hırdavat sektöründe hizmet vermekteyiz ve Kale Kilit Firmasının 35 yıllık, Doğanlar Kapı Kolları firmasının ise 30 yıllık bayisiyiz. Şu anda da www.hirdavatfirsati.com sitemizde müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Bu blog sayesinde de hırdavat sektöründe yıllardır edindiğimiz tecrübeleri kullanıcılara iletmeyi ve onları olabildiğince bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: