Gazlı piston (kalkan kapaklar için piston) olarak hangi marka en iyisidir ve niye?

               Gazlı piston (kalkan kapaklar için piston) olarak hangi marka en iyisidir ve niye?
 
                Artık mobilyalarda en az 3-4 adet yukarı doğru kalkan kapak kullanılmaktadır ve bunlar için en çok kullanılan ürün de gazlı pistondur. Piyasada çok farklı gazlı piston markaları kullanılmaktadır ve yerli markaların dahi sattığı ürünlerin %90 ı uzakdoğu’dan ithal edilmektedir. Maalesef ki fiyat rekabeti dolayısıyla ithalatçı firmalar en ucuz ürünleri getirmektedirler ve bu sebeple de bu pistonlar kısa sürede patlamakta (bomba gibi patlamaz, bozulmakta diyelim de korkutmayalım sizi J ) ve tüketicileri zor duruma düşürmektedirler. Bozulmayan ucuz ürünler ise kapağı çok hızlı yukarı kaldırmakta ve zamanla menteşeyi zorlayarak kapağı tümden bozmaktadır.
 
                İşin kötüsü bu pistonların iyisini dışarıdan bakarak anlayamazsınız, çünkü hepsi aynı şekildedir ve fazla bir görüntü farkı yoktur. O yüzden markaya bakarak alım yapmanızı öneririm.
 
                Gazlı piston piyasasında en eski markalardan biri Marelli markalı ürünlerdir. Zaten o yüzden fiyatları piyasadaki ürünlerden daha pahalı olmasına karşılık bir çok mobilyacı tarafından hala kullanılmaktadır. Ki maalesef mobilyacılar genelde en ucuz olan markayı kullanırlar (söz meclisten dışarı, bu yazıyı okuyan bir mobilyacı muhtemelen bunun hesabını yapmaz. Zaten aslında yapılmaması da gerekir, 5 kapak olsa en fazla bir mutfakta 10 tl fark eder.)
 
                Neyse fazla uzatmadan kalite farkı sebeplerini anlatayım : (resimden görebilirsiniz alttaki farkları)
            
1)      Pistonun içinde giden kısmın sonundaki parça ucuz üründe PLASTİK, MARELLI ‘de ise PRİNÇ malzemeden yapılmıştır.  Plastik malzeme daha dayanıksız olduğu için kısa zamanda aşınmakta ve gazı dışarı kaçırarak pistonun bozulmasına neden olmaktadır.
2)      Ucuz üründe sadece 1 adet siyah plastik parça bulunurken,  MARELLI ‘de 2 adet plastik bulunmaktadır.  MARELLI ‘de plastik sayısı daha fazla olduğu için gazın aradan sızma ihtimalini sıfıra indirmektedir.
3)      Ucuz üründe arada sadece 1 adet plastik parça bulunurken,  MARELLI ‘de 2 adet çelik parça bulunmaktadır. Plastik parça kısa zamanda aşınmaktadır,  MARELLI ‘de ise hem parça çelik, hem 2 adet olduğu için gazın aradan sızma ihtimalini sıfıra indirmektedir.
4)      Ucuz ürünün en sonundaki parça plastik, fakat  MARELLI‘ de çelik tendir. Plastik parça kısa ömürlüdür, ve zamanla gazlı pistonun bozulmasına sebep olur.
5)      Ucuz ürünün kaplama kalınlığı 0,01 mm iken, MARELLI 0,02 mm dir.  MARELLI ‘ de pistonun çalışması daha kolay gerçekleşir.
6)      Ucuz ürünlerin aparatlarındaki tırnak yerleri bile belirsizken,  MARELLI ‘de olması gerektiği gibi derindir ve vidayı kaydırmaz.
7)      Ürünlerin vida yerlerinde de fark var.  MARELLI ‘de havşası var ve vida sıkmayı kolaylaştırır.
8)      Ucuz üründe bağlantı sadece çekiçle ezerek sağlanırken,  MARELLI gazlı pistonda makinayla bağlantı yapılmıştır. Bu yüzden de uzun yıllar dayanır.
9)      Ucuz ürünün et kalınlığı 1.00 mm iken,  MARELLI gazlı piston da 1.50 mm dir.
10)   Ucuz ürünün baş kısmının plastiği hurda plastikten  MARELLI ninki kaliteli plastikten yapılmıştır. Çekiçle yapılan testten sonra ucuz ürün kırılırken,  MARELLI de hiçbir değişiklik olmamıştır.
11)    MARELLI gazlı pistonun içinde yavaşça açılıp kapanmasını sağlayan hidrolik yağ bulunurken, ucuz ürünün içinde bu yağdan bulunmamaktadır. En önemli özellik de budur zaten; çünkü bu yağ pistonun yavaşça yukarı kalkmasını sağlar ve menteşeleri zorlamaz. Ucuz ürünler ise havayla çalıştığı için kapağı pat diye yukarı kaldırarak menteşeleri zorlar ve zamanla kapağın bütün ayarını bozar.  
 
Biraz detaylı oldu, fakat ne aldığınızı bilmeniz önemli. Mobilyacılar için özellikle daha önemli, çünkü ufak bir maliyetten kaçmaları yüzünden 6 ay sonra gazlı piston bozulması yüzünden müşterilerine gidiyorlar. Hem zaman hem de gidiş geliş masrafları çok daha fazla tutuyor, müşteri memnuniyetsizliği de cabası. O yüzden gazlı piston kullanacaksanız kesinlikle Marelli markalı olanları öneririm. Daha ekonomik ürün isteyenler ise Serio markalı gazlı pistonu düşünebilirler. En azından piyasadaki ucuz ürünlerden çok daha iyidir.
 
Öner TÜRKSEVER
0232 459 80 31 – 433 02 01
Reklamlar

Hakkında HIRDAVAT FIRSATI
Azim Hırdavat firması olarak, 1974 yılından beri hırdavat sektöründe hizmet vermekteyiz ve Kale Kilit Firmasının 35 yıllık, Doğanlar Kapı Kolları firmasının ise 30 yıllık bayisiyiz. Şu anda da www.hirdavatfirsati.com sitemizde müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Bu blog sayesinde de hırdavat sektöründe yıllardır edindiğimiz tecrübeleri kullanıcılara iletmeyi ve onları olabildiğince bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: