Kapınızda hangi hidrolik kapı yayı (kapı hidroliği, kapı pompası, kapı yayı) kullanılmalıdır?

   

  Kapınızda hangi hidrolik kapı yayı (kapı hidroliği, kapı pompası, kapı yayı) kullanılmalıdır?

Hidrolik kapı yayları çoğu kişi için sorun çıkaran bir üründür. Ya kapıya ağır geldiği için kapıyı açarken zorlanırsınız ve kapı gürültülü bir şekilde kapanır, ya da kapıya hafif geldiği için kapı tam kapanmaz ve aralık kalır. Çoğu apartmanda bu sorun oluyor.

Bu sebeple de kapınıza en uygun güçteki hidrolik kapı yayını satın almanız çok önemlidir.  Bu yazımda bununla ilgili size elimden geldiğince bilgi vermeye çalışacağım.

Bu seçim için öncelikle kapınızın ağırlığını yaklaşık olarak bilmeniz gerekmektedir. Kale markalı hidrolik kapı yayları 5 sene garantilidir ve kalitesi iyidir. Bu sebeple onları tanıtacağım öncelikle :

1)      Kale 2 no hidrolik kapı yayı :  25 – 45 kg arası kapılarda kullanılmaktadır. En az güçteki hidrolik kapı yayı bu çeşittir. Ağırlığı az olan alüminyum kapılarda, iç oda kapılarında (Amerikan tipli hafif olanlar) kullanılabilir.

2)      Kale 3 no hidrolik kapı yayı :  40 – 65 kg arası kapılarda kullanılmaktadır. En sık kullanılan kapı yayı çeşidi budur. Normal ağırlıktaki demir kapılarda, masif ahşap dış kapılarda, camlı alüminyum kapılarda, çelik kapılarda bu güçteki yay kullanılmalıdır.

3)      Kale 4 no hidrolik kapı yayı : 60 – 85 kg arası kapılarda kullanılmaktadır. Daha ağırca demir kapılarda, ağır ve kaliteli çelik kapılarda, yangın kapılarında bu güçteki kapı yayı kullanılabilir.

4)      Kale 2-5 güç ayarlı hidrolik kapı yayı : 25 – 120 kg arası kapılarda kullanılabilmektedir. Nasıl bu kadar farklı ağırlıklara uygun olabilir diye bir soru aklınıza gelebilir. Diğer hidrolik kapı yaylarının aksine bu yayda üçüncü bir ayar yeri bulunmaktadır, buradan hidrolik kapı yayının gücü ayarlanabilmektedir. Eğer kapınızın ağırlığını tam olarak bilemiyorsanız bence bu tip hidrolik kapı yayı en uygun seçimdir. En hafif kapıya da en ağır kapıya da uygundur. Diğerlerinden biraz daha pahalıdır; fakat en azından kapınıza göre ayarlama şansınız vardır.

 

5)      Marelli 2 no hidrolik kapı yayı : Bu ürün ufak kapılar için birebirdir. Şöyle20-30 kg civarı kapınız varsa bunu rahat rahat kullanabilirsiniz. Alüminyum, ahşap kapılar için falan çok faydalıdır. Üzerine fiyatları da Kale’nin yarısı kadardır. Kalite farkı da yarı yarıya değil, öyle aşırı kullanılan bir kapı değilse Marelli’nin hidrolik yaylarını tavsiye ederim.


 6)    Marelli 3 no hidrolik kapı yayı :  Bu ürün de kapınız 40-45 kg gibiyse uygun olur. 45-60 kg der ama o kadar da ağır kapılar için tavsiye etmiyorum. Apartman kapılarına falan kullanmayın yani, boyu posu kaleden daha ufaktır. Kalitesi iyi ama sonuç olarak çok da abartmamak lazım tabi.

7) Marelli 3 no hidrolik kapı yayı (Duraklı Tip) : Bu da üstteki ürünün değişik bir versiyonu, bence süper bir özelliği var, kapı 90 derece açılınca durabiliyor. Biz işyerinde kullanıyoruz, bir şey taşırken falan kapıyı açıyoruz duruyor. Apartmanlar için falan da faydalı çok, eşya taşırken veya yazın açık bırakabilirsiniz kapıyı.

8) Marelli 4 no hidrolik kapı yayı :  Bu da fazla para vermek istemiyorsanız ama kapınız da ağırsa kullanabileceğiniz bir ürün. Boyutu diğerlerinden daha büyük, ağır kapılar için uygun yani aslında. 60-70 kg ağırlığındakikapılar için kullanabilirsiniz. Çok kullanılmıyorsa kapınız ve bu ağırlıktaysa bunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fiyat olarak da çok uyguna gelir.

 


9) Marelli superior otomatik kapı kapatıcı : Bence bu ürün sektörde çok önemli bir sorunu çözdü, ama tabi herkes de bilmiyor. Sizin gibi şanslı bir azınlık öğrenmek üzere en azından. Durum şudur ki ahşap ve alüminyum kapılarda, plastik kapılarda, sinekliklerde vs. tüm hafif kapılarda bu hidrolik kapı yayları çok ağır geliyor. Kapıyı dahi açamıyorsunuz, çünkü yay öyle bir ittiriyor ki kapı zor açılıyor. Oysa bu ürünü takınca kapı kuş gibi açılıyor hem de hızını ayarlayabildiğiniz şekilde kapanıyor. Ürün itme yayı gibi dandik de görünmüyor, hem içe açılan hem dışa açılan kapılara uygulanabiliyor. Ben başka bir yazımda detaylarına girmiştim, o yüzden şimdi girmiyorum, çünkü ayrı bir yazıyı hakediyor ürün. 15-20 kg arası bir kapınız varsa hiç düşünmeden bunu alın geçin diyorum.. 

  

 

9)      Kapı itme yayı :  Eğer bu hidrolik kapı yayı çeşitleri size pahalı geliyorsa ve çok hafif dış kapılarda vs. kullanılacak bir ürün arıyorsanız, o zaman da kapı itme yayını kullanabilirsiniz. Bu üründe kapı yavaşça kapanmaz fakat kapı açtıktan sonra üzerindeki yay kapı geri çekerek yerine gelmesini sağlar. Bu ürünün de yay gücünü ayarlayabilirsiniz. Marelli superior otomatik kapı yayını tabi bunun yerine tavsiye ederim, hem görüntü hem de kapanma açısından farklıdır, arada 3-4 tl var, onun için değmez açıkçası.

 

7)      Kale yere takılan hidrolik kapı yayı : İşte size hidrolik kapı yaylarının şahı. 🙂 Sanırım biraz abartılı oldu. Daha iyileri mutlaka var tabi ki. Ama bir çok yönüyle diğer hidrolik kapı yaylarından daha kaliteli ve kullanışlı. Bir kere yere gömüldüğü için yukarıda çirkin bir görüntüsü olmuyor ve çok şık duruyor. Sonra kapıyı istediğiniz açıda durdurabilme şansını veriyor size, ki bu da kapıyı açık tutabilmek için önüne bir şey koyma gibi ilkel yöntemlere son veriyor. 120 kg ‘a kadar kapılarda kullanılabiliyor, yani çok güçlü bir yay. 215 dereceye kadar ısıya dayanıklı bir de üstüne. Çelik kapılara, ahşap kapılara, yangın kapılarına ve cam kapılara; yani tüm kapı çeşitlerine uygulanabiliyor ve bunun için gerekli aparatların hepsi içinden çıkıyor. Ama takması falan zordur, öyle herkes beceremez, o yüzden takacak adamı bulamadıysanız hiç girmeyin buna.

8)      Diğer Çin malı ürünler : Bu yaylar da ucuz ürün isteyenler için bir tercihtir, ama takılmaması daha mantıklıdır, çünkü kısa zamanda yağları akar ve bozulurlar. Tabi demirci veya marangozsanız ve bozulsun çok da umurumda değil diyorsanız bu çeşitleri de alabilirsiniz. Not : Bu arada Kale Kilit firması tarafından ithal edilen Hidrolink markalı hidrolik kapı yayları da ekonomik çözüm isteyen ve daha hafif kapıları olan (alüminyum kapılar gibi) tüketiciler tarafından kullanılabilir.

Ürün çeşitleri bunlardır. Fakat kapınız rüzgâr görüyorsa, hangi hidrolik kapı yayını takarsanız takın yazla kış arasında çalışma farkı olur. Çünkü kapınızın gücü rüzgârla birlikte normalin üzerine çıkar ve o yüzden hidrolik kapı yayınızın ayarlanması gerekir. Fakat, çoğu apartmanda eline tornavida alan bu işlemi yapmaya çalıştığı için zamanla hidrolik kapı yayının ayarı bozulmakta ve sonunda çalışmamaya başlanmaktadır. O yüzden bu işlemi sadece belirli kişiler, o da belirlenen dönemlerde yapmalıdır. Hidrolik kapı yaylarının nasıl ayarlanacağı ile ilgili bilgiyi bir başka yazımda anlatacağım.

Umarım yazım size faydalı olur ve doğru hidrolik kapı yayınıtakabilirsiniz. Bu ürünleri ve daha bir çok aksesuarı www.hirdavatfirsati.com online satış mağazasında bulabilirsiniz. Çeşitlerini ve fiyatlarını da görmek istiyorsanız TIKLAYINIZ.

Öner TÜRKSEVER

www.hirdavatfirsati.com

 

Reklamlar

Hakkında HIRDAVAT FIRSATI
Azim Hırdavat firması olarak, 1974 yılından beri hırdavat sektöründe hizmet vermekteyiz ve Kale Kilit Firmasının 35 yıllık, Doğanlar Kapı Kolları firmasının ise 30 yıllık bayisiyiz. Şu anda da www.hirdavatfirsati.com sitemizde müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Bu blog sayesinde de hırdavat sektöründe yıllardır edindiğimiz tecrübeleri kullanıcılara iletmeyi ve onları olabildiğince bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: