Mutfaklarda Kalkan kapaklarda hangi mekanizma kullanılmalıdır?

                                   Kalkan kapaklarda hangi mekanizma kullanılmalıdır?
 
                Günümüzde mutfaklar yapılırken bir çok kapak yukarı doğru açılıyor artık ve onlar için kullanılan mekanizmalar da oldukça çeşitlendi. Ben biraz bu malzemelerden size bahsetmek istiyorum.
 
               Gazlı piston :  Gazlı pistonlar şu anda en çok kullanılan tip kalkan kapak mekanizma çeşididir. Gerek fiyatlarıyla gerek kolay takımıyla çoğu marangoz tarafından tercih edilmektedir. 4 çeşidi vardır : 80N, 100N, 120N ve kısa gazlı piston. 80N gazlı piston küçük kapaklar için, 100N gazlı piston büyük kapaklar için, 120N gazlı piston iyice büyük ve ağır kapaklar için kullanılmaktadır. Bazı kapaklar ise iyice küçüktür ve dardır; bu tip kapaklarda normal gazlı pistonlar uzun gelir, o yüzden de kısa gazlı piston kullanılması gereklidir. Normal gazlı pistonun boyu açıkken 27 cm, kısa gazlı pistonun boyu ise 18.5 cm dir.
 
                Gazlı piston’da dikkat etmeniz gereken şey markasıdır. MARELLI markalı olan gazlı pistonlar piyasada tek kaliteli markadır. Abarttığımı düşünebilirsiniz fakat, diğer markaların hepsi fiyat rekabetine girildiği için giderek kalitesini bozmaktadır ve belli bir kullanımdan sonra gazları kaçar ve kullanılmaz hale gelmektedirler. Marelli gazlı piston fiyat olarak diğerlerinden yukarıda olduğu ve müşterileri kalitesini bildiği için kalitesini düşürmemiştir.
 
                Ucuz pistonlar pistonun içinde tek plastik parça kullanırken, Marelli pistonlarda prinç parçalar kullanılmakta ve bu yüzden kullanım ömrü uzamaktadır. En önemli fark ise Marelli gazlı pistonun hidrolik yağ ile çalışırken, ucuz pistonlar gazla çalışmaktadır. Bunun faydası ne olacak derseniz, ucuz pistonlarda piston bir anda hızlıca açılır ve bu da menteşeyi zorlayarak zamanla yerinden çıkmasına sebep olur. Marelli gazlı pistonda ise kapak yavaşça açıldığı için kapağı zorlamaz.
                   
                  
 
                Lale makas : Artık çok fazla kullanılmayan bu tip makasları açıkçası çok tavsiye etmiyorum. Normalde kullanışlıdır, çünkü istediğiniz açıda durabilir. Fakat bir süre kullanımdan sonra mekanik olduğu için arada durmamaya başlıyorlar ve düşüyorlar. Tabi eski kullanılan malzeme lale makas ‘sa yine bunları kullanmanız gerekmektedir, fakat yeni takacaksanız çok tavsiye etmiyorum.
 
                 
                SOFT makas : Kalkan kapaklar için son derece uygun bir modeldir. Kapağı yavaşça kapar ve uzun süre kullanabilirsiniz. Tek sıkıntısı doğru şekilde takılmazsa iyi çalışmamasıdır, fakat montaj şeması olduğu için usta mobilyacılar kolay bir şekilde takabilmektedir. Diğerlerinden daha pahalı olmakla beraber bunun kullanımını tavsiye ederim.
                
                 Katlanır Kapak Mekanizması : Bu da çift kanat katlanan kapaklar için kullanılan kapak mekanizmasıdır. Kendisini yavaşça kapar ve tek bir hareketle iki kapağı da açıp kullanabilirsiniz. Çok büyük kapaklarda kullanılmasını tavsiye etmiyorum.  Bana kalırsa fiyatları pahalı olduğu için iki kapağı ayrı ayrı açmak daha mantıklı olabilir.
            
                Yeni ürünler eklendiği takdirde onları da yazıma ekleyeceğim. Umarım faydalı olabilmişimdir. Bu ürünleri www.hirdavatfirsati.com internet sitesinde bulabilirsiniz.
               
                Öner TÜRKSEVER
                www.hirdavatfirsati.com
Reklamlar

Hakkında HIRDAVAT FIRSATI
Azim Hırdavat firması olarak, 1974 yılından beri hırdavat sektöründe hizmet vermekteyiz ve Kale Kilit Firmasının 35 yıllık, Doğanlar Kapı Kolları firmasının ise 30 yıllık bayisiyiz. Şu anda da www.hirdavatfirsati.com sitemizde müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Bu blog sayesinde de hırdavat sektöründe yıllardır edindiğimiz tecrübeleri kullanıcılara iletmeyi ve onları olabildiğince bilgilendirmeyi amaçlıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: